Hvala Vam svima koji ste imali volje i strpljenja šest i pol godina čitati ovaj Newsletter i tako pratiti moj rad u Europskom parlamentu!
Nastavit ću vas informirati o mojim aktivnostima na dužnosti potpredsjednice Europske komisije za demografiju i demokraciju.
Moj zadatak u Europskoj komisiji je istražiti duboke promjene u našem društvu koje su kod jednog dijela građana dovele do gubitka vjere u demokraciju. Oni koji se osjećaju zapostavljeni u vremenima napretka i tranzicije najčešće postaju otuđeni. Glavni uzrok za mnoge od njih ima više veze s demografskim promjenama nego demokratskim strukturama.
Europljani moraju izraziti svoje mišljenje o načinu na koji se upravlja Unijom te o ciljevima koje ona ostvaruje. Zbog toga ću predvoditi rad Komisije na Konferenciji o budućnosti Europe koja bi trebala početi 2020. i trajati dvije godine. Na njoj ćemo okupiti građane svih dobi iz cijele Unije, kao i predstavnike civilnog društva i europskih institucija kroz široku raspravu, jasne ciljeve i konkretne daljnje mjere na temelju dogovorenog.
Predvodit ću rad Komisije u odgovoru na izazove i maksimalnom iskorištavanju prilika koje donose demografske promjene. Moja će zadaća biti ispitati kako možemo još snažnije poduprijeti različite pogođene skupine, među ostalim djecu, one koji pokušavaju pomiriti posao i obitelj, sve stariju radnu snagu te naša seoska i gradska područja.
To ću učiniti kroz sljedeće korake:
Nadam se da ćete nastaviti pratiti moj rad, ali i rad Europske komisije u cjelini!
Vaša,
Dubravka Šuica
Europski parlament (EP) potvrdio je novu Europsku komisiju pod vodstvom njemačke demokršćanke Ursule von der Leyen nakon što je šefica tog izvršnog europskog tijela predstavila kolegij povjerenika i program.
Europski parlament je sa 707 glasova "za", 157 "protiv" i 89 suzdržanih, dao zeleno svijetlo novoj Komisiji koja petogodišnji mandat počinje 1. prosinca, na desetu godišnjicu Lisabonskog ugovora, i trajat će do 31. listopada 2024. Nova Komisija ima osam potpredsjednika, među kojima je troje izvršnih potpredsjednika. Jedna od potpredsjednica je i Hrvatica Dubravka Šuica, koja je zadužena za demografiju i demokraciju.
Ranije, nova šefica Komisije predstavila je eurozastupnicima svoj kolegij povjerenika i program koji će, kako je istaknula, dotaknuti svaki segment društva i gospodarstva u idućih pet godina i postaviti Europu kao na globalnoj pozornici kao ključnu silu u rješavanju izazova u svijetu.
- Europa bi trebala postati predvodnica u rješavanju svjetskih problema, od tranzicije na nultu emisiju stakleničkih plinova do sile u digitalizaciji i gospodarstvu koje uspostavlja ravnotežu između tržišta i društva, poručila je von der Leyen u EP-u.
Stavivši u svom govoru poseban naglasak na klimu najavila je da bi Europa mogla postati prvi kontinent 2050. koji će biti ugljično neutralan, poručivši da novi zelen plan ima za cilj ne samo smanjiti emisiju štetnih plinova već i omogućiti stvaranje novih radnih mjesta.
- Ali će Europa biti i sila digitalizacije, bit će gospodarstvo koje postiže ravnotežu između tržišta i društva, ona će voditi u rješavanju svjetskih problema, izjavila je von der Leyen.
Nije zaboravila niti hrvatsko susjedstvo ističući da "prijateljima na zapadnom Balkanu moramo pokazati da imamo isti kontinent, istu povijest i kulturu, a dijelit ćemo i istu sudbinu" te da vrata jugoistoku Europe ostaju otvorena.
Pozvala je Parlament, Vijeće i Komisiju da prionu poslu "kako bismo za 30 godina mogli reći: živjela Europa".
https://vijesti.hrt.hr/562139/europski-parlament-potvrdio-komisiju-ursule-von-der-leyen
Ursula von der Leyen, nova predsjednica Europske komisije, dala je ekskluzivni intervju za središnji Dnevnik HTV-a.
Na pitanje što očekuje od Hrvatske i drugih država članica korisnica Kohezijskog fonda s obzirom na dosadašnju praksu povlačenja novca iz fondova EU-a u protekle tri godine te hoće li se ta praksa nastaviti i za vrijeme njezina mandata, odgovorila je:
- Usred smo pregovora, a znate i sami kako to ide. Ne možete rješavati jedno pitanje, a ignorirati sva ostala. Vidjet ćemo... No poenta je da sam vrlo zadovoljna što će Hrvatska predsjedati Vijećem tijekom pregovora. Divno je vidjeti da se naša najmlađa država članica angažirala s toliko entuzijazma oko ovih pregovora. Uvjerena sam da će biti uspješna u tome, dodala je.
Govoreći o Konferenciji o budućnosti Europe, izjavila je da je za organizaciju zadužena potpredsjednica Dubravka Šuica.
- Dobro je što se oko toga angažiralo Vijeće, ali i Parlament. Cilj je izaći među ljude i razgovarati s njima o tome kakva je njihova vizija budućnosti Europe. A hrvatska potpredsjednica u tome će imati vrlo važnu ulogu. Izabrala sam Hrvatsku i Dubravku Šuicu zato što imate dosta iskustva s demografskim promjenama. Znate kako je to kad mladi odlaze, a stari ostaju. Možemo preokrenuti taj trend. Pokazalo se da se u nekim regijama EU ljudi vraćaju u svoje zemlje. To pridonosi razvoju industrije i gospodarstva, kazala je Von der Leyen.
- Ako stvorite prave uvjete za usklađivanje posla i obitelji, to privlači mlade obitelji s djecom. To se može promijeniti i Dubravka će na tome poraditi, kazala je među ostalim Von der Leyen za Dnevnik HTV-a.
https://vijesti.hrt.hr/562120/van-der-leyen-mozemo-prekokrenuti-demografski-trend
Povjerenje novom sastavu Europske komisije na čelu s Ursulom von der Leyen u srijedu su očekivano dali svi hrvatski zastupnici iz redova Europske pučke stranke, odnosno HDZ-a, kao i troje SDP-ovaca te IDS-ov Valter Flego.
Dio javnosti iznenadila je podrška Ruže Tomašić, dok su protiv bili Mislav Kolakušić i Ivan Vilibor Sinčić
Konzervativci, kojima pripada Tomašić, na ovom pitanju su se podijelili, no veći broj ipak je dao podršku Von der Layen – pa tako i hrvatska zastupnica koja je u govoru poručila da je nova struktura Europske komisije ‘ideologizirana’ i ‘ispolitizirana’ te da ona neće biti efikasna kao što su to bile ranije, tehnokratske komisije. ‘Dat ću vam glas gospođo van der Leyen, ali iz čistog pragmatizma’, rekla je Tomašić s govornice.
‘Znala sam da će sastav Komisije proći, vidjela sam po broju zastupnika, pa nisam željela sjeći granu na kojoj sjedim. Član naše grupacije iz redova Poljaka je u Odboru za poljoprivredu, Poljak je koordinator za poljoprivredu, a ja sam mu zamjenica’, kazala je Tomašić za tportal. Ona smatra da je donijela ‘dugoročno dobru odluku’, a na primjedbu da je u istom paketu glasovala i za Dubravku Šuicu odgovorila je:
‘Mene je narod poslao jer vjeruje u mene, a ja jako dobro znam što treba napraviti kako bih mogla kvalitetno raditi za građane Hrvatske. Uostalom, kako bih od spomenutih Poljaka mogla tražiti nešto, a da mu nisam dala svoj glas?’, čudi se Tomašić, pa na koncu priznaje:
‘Da je moj glas bio odlučujući, puno više bih razmišljala o tome’.
SDP-ov europski parlamentarac Tonino Picula kazao je da je podržao sastav Europske komisije nakon što je dan ranije o tome raspravljeno u grupi Socijalista i demokrata.
‘Ovo glasovanje ne znači sklapanje koalicije, ono nije bjanko ček i Komisija će biti nadzirana. Naša podrška ovisi o tome koliko će se u svom radu držati programa i političkih obveza koje je preuzela u razdoblju od imenovanja za mandatarku s tankom većinom glasova’, kaže Picula.
Ursula von der Layen postala je mandatarkom sa samo devet glasova razlike, no u izglasavanju povjerenja u srijedu u Strasbourgu dobila je 461 glas za i 157 protiv, uz 89 suzdržanih.
‘Dubravka Šuica stupa na neku vrstu djevičanskog teritorija jer u njenom resoru tek treba izgraditi institucionalnu podršku. Dobro je da postoji interes Francuske i Njemačke za osmišljavanjem koncepta razgovora o reformi Europske unije i dobro je da za to postoji vremenski rok od dvije godine’, dodao je Picula.
Šuica, do danas europska parlamentarka, izabrana je za potpredsjednicu Europske komisije i povjerenicu za demokraciju i demografiju, a jedan od njenih zadataka jest i organiziranje konferencije o budućnosti EU-a. Glasovala je i sama za sebe, a nakon toga nije bila dostupna za razgovor s hrvatskim novinarima.
HDZ-ovci su, pak, organizirali tradicionalni ‘briefing’, no na njemu su novinarima mahom objašnjavali zašto je u sporu s prosvjetarima premijer Andrej Plenković u pravu.
R.I. /foto: p
Iako joj je produljen ostanak u EU do kraja siječnja 2020., Velika Britanija je uoči glasovanja u EP odbila poslati kandidata za povjerenika
Europski parlament (EP) potvrdio je u srijedu novu Europsku komisiju pod vodstvom njemačke demokršćanke Ursule von der Leyen nakon što je šefica tog izvršnog europskog tijela predstavila kolegij povjerenika i program.
Europski parlament je sa 707 glasova "za", 157 "protiv" i 89 suzdržanih, dao zeleno svijetlo novoj Komisiji koja petogodišnji mandat počinje 1. prosinca, na desetu godišnjicu Lisabonskog ugovora, i trajat će do 31. listopada 2024.
Sadržaj se nastavlja...
Nova Komisija ima osam potpredsjednika, među kojima je troje izvršnih potpredsjednika. Jedna od potpredsjednica je i Hrvatica Dubravka Šuica, koja je zadužena za demografiju i demokraciju.
Ranije u srijedu, nova šefica Komisije predstavila je eurozastupnicima svoj kolegij povjerenika i program koji će, kako je istaknula, dotaknuti svaki segment društva i gospodarstva u idućih pet godina i postaviti Europu na globalnoj pozornici kao ključnu silu u rješavanju izazova u svijetu.
"Europa bi trebala postati predvodnica u rješavanju svjetskih problema, od tranzicije na nultu emisiju stakleničkih plinova do sile u digitalizaciji i gospodarstvu koje uspostavlja ravnotežu između tržišta i društva", poručila je von der Leyen u EP-u.
Stavivši u svom govoru poseban naglasak na klimu najavila je da bi Europa mogla postati prvi kontinent 2050. koji će biti ugljično neutralan, poručivši da novi zelen plan ima za cilj ne samo smanjiti emisiju štetnih plinova već i omogućiti stvaranje novih radnih mjesta.
"Ali će Europa biti i sila digitalizacije, biti će gospodarstvo koje postiže ravnotežu između tržišta i društva, ona će voditi u rješavanju svjetskih problema", izjavila je von der Leyen.
Nije zaboravila niti hrvatsko susjedstvo ističući da "prijateljima na zapadnom Balkanu moramo pokazati da imamo isti kontinent, istu povijest i kulturu, a dijelit ćemo i istu sudbinu" te da vrata jugoistoku Europe ostaju otvorena.
Uoči glasovanja u EP-u, zemlje članice Europske unije su u Bruxellesu potvrdile popis od 27 članova nove Europske komisije, na kojem nema britanskog povjerenika, čime su bile stvorene pretpostavke da Europski parlament može danas glasovati o novom timu EK-a na čelu s Ursulom von der Leyen.
Po Lisabonskom ugovoru svaka članica EU-a ima svoga povjerenika u Komisiji, a Velika Britanija, kojoj je produljen ostanak u EU-u do kraja siječnja sljedeće godine, odbila je poslati kandidata za povjerenika, iako, dok je god članica ima sva prava i obveze koje proizlaze iz članstva.
Komisija je, da bi izbjegla bilo kakve pravne poteškoće, pokrenula postupak protiv Velike Britanije zbog kršenja prava EU-a.
Europski parlament je inače potvrdio von der Leyen na čelno mjesto Komisije još sredinom srpnja, no njezino imenovanje nije išlo glatko te su zastupnici komentirali da se kompromisna kandidatkinja Europskog vijeća provukla kroz iglene uši.
Za Ursulu von der Leyen kao šeficu Komisije na tajnom glasovanju potporu je tada dalo 383 zastupnika, samo devet više od potrebne apsolutne većine, 327 je bilo protiv, a 22 suzdržano.
Podrška Komisiji stigla je od većine hrvatskih zastupnika.
"Danas je Europska komisija prvi put na svom čelu dobila ženu, a Hrvatska potpredsjednicu za važan resor demokracije i demografije. To je za nas itekako važno", kazao je zastupnik u Europskom parlamentu Karlo Ressler (HDZ).
"Glasanje za ovu Komisiju ne znači ujedno i sklapanje Koalicije između 'mainstream' stranaka koje su podržale i naša predsjednica je rekla da podrška ovisi koliko će se ona držati prioriteta", kazao je Tonino Picula (S&D/SDP).
Protiv su bili Mislav Kolakušić i Ivan Vilibor Sinčić, a iako je svoj glas dala za Komisiju Ruža Tomašić ju kritizira.
"Gospođo Von Der Leyen, moj glas dobiti ćete iz čisto pragmatičnih razloga te se stoga najiskrenije nadam da ćete me u bliskoj budućnosti ugodno i pozitivno iznenaditi", objasnila je Tomašić (ECR/HKS).
Europski su čelnici, početkom srpnja predložili von der Leyen za predsjednicu Komisije na dugotrajnim pregovorima u Europskom vijeću nakon što je propao koncept 'spitzenkandidata', odnosno nakon što su za čelno mjesto Komisije odbijeni kandidati europskih pučana Manfred Weber, socijaldemokrata Frans Timmermans i liberala Margrethe Vestager.
Neposredno nakon njezinog imenovanja mnogi europarlamentarci nisu krili razočaranje konačnim ishodom summita Europskog vijeća na kojem se, kako su isticali, urušio postupak koji je trebao demokratizirati izborne procese u Europskoj uniji.
Europska pučka stranka, unatoč sličnim zamjerkama, je podržala von der Leyen kao prvu ženu na dužnosti predsjednice Europske komisije smatrajući da je vrlo važno da Europska unija funkcionira i da se ne nalazi u blokadi te da se poštuje relativna pobjeda EPP-a na europskim izborima iz svibnja.
Iako je među socijalistima postojalo izrazito nezadovoljstvo dali su joj potrebne glasove te je nakon toga socijalist David Sassoli postao predsjednik Europskog parlamenta.
Nakon toga, od kraja rujna do sredine studenog parlamentarni odbori održavali su saslušanja sa svakim kandidatom za povjerenika i procjenjivali njihovu prikladnost za predložene pozicije.
Ursula von der Leyen je do dolaska na čelo Komisije obnašala nekoliko ministarskih funkcija te je od 2005. do 2009. bila njemačka ministrica obitelji, od 2009. do 2013. ministrica rada, dok je 2013. postala ministrica obrane.
Reporterka RTL-a, Matea Damjanović, javila se uživo iz Bruxellesa.
Kazala je kako je predsjednica komisije Ursula von den Layen najavila migracijske i klimatske promjene te da će EU postati predvodnica u borbi protiv raka.
Održala je emotivni govor u kojem se prisjetila svog djetinjstva u Bruxellesu i priznala kako joj je tada umrla 11-godišnja sestra od raka.
Reporterka je objasnila i kako je predsjednica Komisije rekla da vrata Europske unije zapadnom Balkanom ostaju otvorena. Svoj je govor završila "počnimo s radom".
Imenovana potpredsjednica Europske komisije za demografiju i demokraciju te potpredsjednica Kluba zastupnika Europske pučke stranke u Europskom parlamentu Dubravka Šuica sudjelovala je danas na Studijskim danima EPP grupe u hotelu Sheraton u Zagrebu u sklopu velikog Kongresa EPP-a koji se održava 20 i 21. studenog. Tema današnjeg sastanka samog vrha Europske pučke stranke bilo je predstavljanje prioriteta buduće Europske komisije.
Uvodnu riječ na početku sastanka preuzeo je predsjednik Kluba zastupnika EPP-a u Europskom parlamentu Manfred Weber, a potpredsjednik i potpredsjednica Kluba zastupnika EPP-a u Europskom parlamentu Esteban Gonzáles Pons i Esther De Lange predstavili su sudionicima sastanka pozicijske dokumente EPP-a za digitalnu Europu, europski „Green Deal“ te nova radna mjesta i prosperitet Europe.
Također, uz imenovanu potpredsjednicu Šuicu, na raspravi o prioritetima Europske komisije sudjelovali su i imenovani povjerenik za proračun i administraciju Johannes Hahn, imenovani povjerenik za trgovinu Phil Hogan, imenovana povjerenica za zdravstvo Stella Kyriakides i aktualni potpredsjednik Europske komisije te imenovani povjerenik za zaštitu europskog načina života Margaritis Schinas.
Danas će se u sklopu velikog Kongresa Europske pučke stranke u Zagrebu održati i plenarna sjednica EPP-a na kojoj će se odabrati novi predsjednik/ca te brojni drugi sastanci i konferencije, uključujući i debata o državama zapadnog Balkana, kao i debata o sve većem utjecaju mladih u europskoj politici.
Voditeljica hrvatske EPP/HDZ delegacije u Europskom parlamentu i imenovana potpredsjednica Europske komisije zadužena za demografiju i demokraciju Dubravka Šuica sudjelovala je danas u zagrebačkom hotelu Sheraton na 12. susretu Mreže mladih članova Europske pučke stranke (EPP) koji se održava u sklopu velikog Kongresa EPP-a 20. i 21. studenog u Zagrebu. Buduća potpredsjednica Europske komisije Šuica prisustvovala je na panel raspravi na temu „Je li Europska unija spremna suočiti se s izazovima 2030. godine?“
Očekuje se kako će sljedeće desetljeće biti odlučujuće za budućnost Europe i ulogu Europske unije u svijetu s obzirom na promjene u pozicijama moći svjetskih supersila, pritisak na liberalne demokracije koji je prisutan svugdje u svijetu, transformaciju gospodarskih modela, nove načine korištenja i zloupotrebljavanja umjetne inteligencije, sve veći ekološki otisak čovječanstva te druge izazove.
Uz imenovanu potpredsjednicu Europske komisije Dubravku Šuicu, na panel raspravi o spremnosti Europske unije na suočavanje s izazovima u 2030. godine sudjelovali su još i predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković, koji je uvodnim izlaganjem otvorio panel raspravu, kao i imenovani potpredsjednik Europske komisije zadužen za promicanje europskog načina života Margaritis Schinas. Na panel raspravi sudjelovao je i aktualni povjerenik Europske komisije zadužen za europsku susjedsku politiku i pregovore o proširenju te imenovani povjerenik za proračun i administraciju Johannes Hahn i potpredsjednik Europske komisije zadužen za radna mjesta, rast, ulaganje i konkurentnost Jyrki Katainen.
Susret Mreže mladih članova EPP-a jedan je od uvodnih sastanaka koji se održavaju u sklopu velikog Kongresa Europske pučke stranke u Zagrebu na kojem će se, između ostalog, održati i izborna skupština za novog predsjednika/cu i članove Predsjedništva EPP-a te brojni drugi sastanci, debate i konferencije.
Europski parlament (EP) potvrdio je novu Europsku komisiju pod vodstvom njemačke demokršćanke Ursule von der Leyen nakon što je šefica tog izvršnog europskog tijela predstavila kolegij povjerenika i program.
Europski parlament je sa 707 glasova "za", 157 "protiv" i 89 suzdržanih, dao zeleno svijetlo novoj Komisiji koja petogodišnji mandat počinje 1. prosinca, na desetu godišnjicu Lisabonskog ugovora, i trajat će do 31. listopada 2024. Nova Komisija ima osam potpredsjednika, među kojima je troje izvršnih potpredsjednika. Jedna od potpredsjednica je i Hrvatica Dubravka Šuica, koja je zadužena za demografiju i demokraciju.
Ranije, nova šefica Komisije predstavila je eurozastupnicima svoj kolegij povjerenika i program koji će, kako je istaknula, dotaknuti svaki segment društva i gospodarstva u idućih pet godina i postaviti Europu kao na globalnoj pozornici kao ključnu silu u rješavanju izazova u svijetu.
- Europa bi trebala postati predvodnica u rješavanju svjetskih problema, od tranzicije na nultu emisiju stakleničkih plinova do sile u digitalizaciji i gospodarstvu koje uspostavlja ravnotežu između tržišta i društva, poručila je von der Leyen u EP-u.
Stavivši u svom govoru poseban naglasak na klimu najavila je da bi Europa mogla postati prvi kontinent 2050. koji će biti ugljično neutralan, poručivši da novi zelen plan ima za cilj ne samo smanjiti emisiju štetnih plinova već i omogućiti stvaranje novih radnih mjesta.
- Ali će Europa biti i sila digitalizacije, bit će gospodarstvo koje postiže ravnotežu između tržišta i društva, ona će voditi u rješavanju svjetskih problema, izjavila je von der Leyen.
Nije zaboravila niti hrvatsko susjedstvo ističući da "prijateljima na zapadnom Balkanu moramo pokazati da imamo isti kontinent, istu povijest i kulturu, a dijelit ćemo i istu sudbinu" te da vrata jugoistoku Europe ostaju otvorena.
Pozvala je Parlament, Vijeće i Komisiju da prionu poslu "kako bismo za 30 godina mogli reći: živjela Europa".
https://vijesti.hrt.hr/562139/europski-parlament-potvrdio-komisiju-ursule-von-der-leyen
Dubravka Šuica, potpredsjednica Europske komisije zadužena za demografiju i demokraciju, komentirala je potporu koju je danas dobila Europska komisija. Kazala je da se radi o izvrsnom rezultatu za Europsku komisiju.
- Ovo je dokaz da proeuropske snage stanuju u Europskoj uniji. Jako mi je drago da su krajnje lijevi i krajnje desni populisti danas izgubili. Jedino me čudi što su oni koji su danima najavljivali da će glasovati protiv, danas glasovali za. Očito su procijenili da ova EK ima što za reći, kazala je Šuica. Odgovarajući na pitanje misli li pritom na socijaliste, Šuica je potvrdila i dodala - posebice na hrvatske socijaliste.
- Ponosna sam što smo dobili taj resor i što je to premijer Andrej Plenković uspio ispregovarati resor i dobiti potpredsjedničko mjesto u EK. Ja sam dobila vodeću ulogu u organizaciji konferencije o budućnosti Europe, u ime Europske komisije. No to će raditi i parlament i Europsko vijeće. Surađivat ćemo i s Odborom regija i drugim institucijama. Važno je doći u kontakt s građanima, izjavila je.
Istaknula je da će velika konferencija biti na kraju 2022. godine u Bruxellesu, a prije toga se očekuje niz događaja, foruma, tribina.
- Pokušat ćemo se približiti građanima, ne samo u glavnim gradovima, već i u brdskim područjima, udaljenim regijama, na otocima - da vidimo koji su problemi građana Europe, što ih muči, kako možemo njihove probleme pretvoriti u politike, dodala je.
Demografija je veliki izazov, dodala je Šuica i istaknula da je to problem koji ne tišti samo Europu, Hrvatsku, već i cijeli svijet.
- Ljudi sele iz ruralnih u urbana područja, većinom iz istočne u zapadnu Europu. U Hrvatskoj je to u posljednje vrijeme eskaliralo, ali ja smatram da je to jedan trend koji će se sigurno promijeniti. Mi ćemo donijeti set mjera na koji način vratiti građane, izjavila je između ostalog za Dnevnik HRT-a.
https://vijesti.hrt.hr/562130/suica-vazno-je-doci-u-kontakt-s-graanima
Dubravka Šuica, potpredsjednica Europske komisije za demokraciju i demografiju, zadužena je za konferenciju o budućnosti Europe koja bi trebala pokazati kakvu EU žele njezini građani. Šuica je kazala da je cilj konferencije doći što bliže građanima.
Dubravka Šuica za Dnevnik Nove TV u Bruxellesu je otkrila više o Konferenciji za budućnost Europe, ali i drugim temama kojima će se kao potpredsjednica baviti.
''Cilj je doći što bliže građanima, razgovarati s građanima, ne samo u glavnim gradovima nego i udaljenim regijama, otocima, brdskim regijama. Ja vjerujem da ćemo čuti, osluhnuti kroz tu konferenciju, što građani žele, njihove probleme, njihove brige i njihove možda ideje, koje ćemo kasnije implementirati kroz legislativni postupak Europske komisije i pretvoriti ih u opipljive politike. Zapravo to je cilj.
Naravno, puno tu još ima zadataka, kao što je Europski socijalni stup. Tu je i problem starenja, problem kako uskladiti život, rad i obitelj.
Ono što će mi biti posebno drago, i što sam uvijek držala na vrhu mojih poslova kao političarke, bila je briga za djecu. Tako da ću provoditi europsku direktivu, odnosno garanciju za djecu. Želimo da djeca uživaju sva prava koja im pripadaju. Na kraju, to je ta naša budućnost, dakle krug se zatvara'', kazala je Dubravka Šuica.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.